ROZ-DŹWIĘK – letnia fuzja sztuki i dźwięku ożywia Londynek

28.5.2024

Projekt „Roz-dźwięk”, realizowany przez Fundację Nowa Sztuka Wet Music wramach Sieci Miast Kreatywnych UNESCO i "The Platform of NEWLY CREATEDTRANGRESSIVE SOUNDS", to wyjątkowa inicjatywa kulturalna, która odbędzie się wbydgoskiej dzielnicy Londynek od 15 czerwca do 31 sierpnia 2024 roku.

W tym okresie, Londynek w Bydgoszczy ożyje serią inspirujących wydarzeńartystycznych i kulturalnych. Przez całe lato będą tam miały miejsce koncerty, wystawy,warsztaty oraz spotkania z artystami.

- „Będziemy edukować, inspirować, integrować i dobrze się bawić.” - podkreśla Artur Maćkowiak, prezes Fundacji Nowa Sztuka Wet Music. „Przez ponad dwa miesiące, uczestnicy będą mieli okazję przenieść się w świat niezwykłych dźwięków i kreatywnych doświadczeń, które połączą muzykę z innymi formami sztuki. W programie przewidzieliśmy także działania specjalnie dla dzieci” - dodaje.

Wydarzenia w programie

1. Wystawa plakatów Dawida Ryskiego

15 czerwca w Bibliotece Londynek odbędzie się wernisaż wystawy plakatów Dawida Ryskiego. Ta wystawa pokazuje dzieła znanego ilustratora i grafika oraz uznanego muzyka, demonstrując, jak muzyka może stanowić inspirację dla dla graficznych kreacji artystycznych.

Ryski to autor wielu plakatów koncertowych dla takich gwiazd jak Franz Ferdinand, Turnstile czy Enter Shikari, Dawid Ryski, niezaprzeczalnie przekracza granice sztuki graficznej. Jego prace, zdobiące strony renomowanych magazynów jak TheWashington Post czy The Wall Street Journal, to połączenie pasji do ilustracji i muzyki. Projektując plakaty koncertowe, Ryski nie tylko tworzy grafiki, ale także wplata w nie pulsującą energię muzyki, co sprawia, że każde dzieło staje się niepowtarzalne. To właśnie ten unikalny styl sprawia, że wernisaż jego wystawy tonie tylko okazja do podziwiania talentu, ale także spotkanie z artystą, który chętnie podzieli się swoimi inspiracjami i przemyśleniami.

2. Warsztaty "Zbuduj własną bitmaszynę"

Stwórz własny instrument muzyczny na naszych warsztatach! 29 czerwca w Galerii Pleszyński Kobra, która mieści się w historycznym budynku dawnych Pomorskich Zakładów Przemysłu Skórzanego „Kobra”, odbędzie się wydarzenie "Zbuduj własną bitmaszynę”.


Poprowadzi je Reverb Rick, czyli Daniel Górny - muzyk, eksperymentator, sound-designer i twórca syntezatorów modularnych. Jego pasja do muzyki elektronicznej i tworzenia instrumentów przerodziła się w zawód oraz fascynujące hobby. Od lat 90.tworzy muzykę, zaczynając od programów zwanych trackerami, a obecnie preferuje hardware'owe rozwiązania i buduje unikalne instrumenty muzyczne.

Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli możliwość stworzenia własnego instrumentu perkusyjnego przy użyciu dostarczonych przez nas elementów, takich jak potencjometry, przyciski, diody oraz arduino. Warsztaty są przeznaczone przede wszystkim dla dorosłych, którzy pragną wziąć udział w tworzeniu własnych instrumentów muzycznych. Jeśli masz zacięcie do majsterkowania i chciałbyś/chciałabyś spróbować swoich sił w tej niezwykłej dziedzinie, te warsztaty są dla Ciebie!

Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy. Aby się zapisać, napisz na info@wetmusic.pl

3. Spotkanie autorskie z Alex Freiheit (SIKSA)

4 lipca w Bibliotece Londynek inspirujące spotkanie z Alex Freiheit, członkinią duetuSIKSA. Spotkanie poprowadzi Jacek Skolimowski, który zaprosi Alex do rozmowy ojej książce „a Diablica gruchnie basem", karierze artystycznej oraz unikalnympołączeniu muzyki z performancem.

Jej twórczość to mieszanka muzyki, performance'u i sztuki wizualnej, często poruszająca kontrowersyjne tematy społeczne i polityczne. Alex Freiheit nieustannie eksploruje nowe ścieżki wyrazu, łącząc w sobie różnorodne formy sztuki, co prowadzi do powstawania unikalnych i niezapomnianych doznań dla każdego, kto ma odwagę zanurzyć się w jej świat.

Będzie to doskonała okazja, aby zgłębić świat tej wyjątkowej artystki i zadać jejpytania na temat jej artystycznej ścieżki i życiowych inspiracji.

4. Koncerty zespołów Trupa Trupa oraz you.Guru z gościnnym udziałem saksofonisty Tomka Gadeckiego

20 lipca w Klubie Mózg odbędzie się niezwykły wieczór muzyczny. Na scenie pojawi się trójmiejski zespół Trupa Trupa, który zdaniem Pitchforka "wnosi poezję i subtelność do psychodelicznego rocka". Drugi wykonawca to bydgoska grupa you.Guru z gościnnym udziałem wybitnego saksofonisty Tomka Gadeckiego.Podczas koncertu będzie można usłyszeć utwory będące wynikiem wspólnej, czterodniowej, rezydencji artystycznej.

5. Wystawa unikatowych kolaży i grafik Beaty 'Barrakuz' Śliwińskiej

27 lipca w Bibliotece Londynek będzie miała miejsce wystawa „Please don’t stop the music” Beaty 'Barrakuz' Śliwińskiej. To nie tylko prezentacja unikatowych kolaży i grafik, ale także opowieść o fascynującym związku sztuki wizualnej z muzyką. 


Beata 'Barrakuz' Śliwińska jest znana z umiejętności harmonijnego łączenia różnorodnych mediów i stylów, tworząc niepowtarzalne kompozycje, które przenoszą widza w intrygujący świat dźwięków i obrazów.

Koncert „Zdarzenie dźwiękowe”: Qba Janicki, Adam Kempa, Mateusz Lubiewski, Grzegorz Pleszyński

9 sierpnia w Galerii Pleszyński Kobra, mieszczącej się w historycznym budynku dawnych Pomorskich Zakładów Przemysłu Skórzanego „Kobra”, odbędzie się niezwykłe spotkanie z udziałem bydgoskich artystów, będące wynikiem dwudniowej rezydencji artystycznej. Czy efektem finalnym będzie koncert, czy malowanie obrazów, a może coś na przecięciu tych dwóch dziedzin sztuki, okaże się w dniu prezentacji.


6. Warsztaty dla dzieci "Malujemy na Londynku"

10 sierpnia w Bibliotece Londynek odbędą się kreatywne warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 14 lat. Podczas warsztatów, w atmosferze zabawy, będziemy szukać rysunkowych, malarskich i graficznych sposobów naopowiadanie o muzyce. Poprzez uważne słuchanie i wrażliwe tworzenie z użyciem kolorów, rysunku i elementów grafiki, uczestnicy będą mieli okazję wyrazić swoje wrażenia związane z dźwiękami, harmonią, melodią, tonem oraz kompozycją muzyczną.

Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy: info@wetmusic.pl

7. Spotkanie autorskie z Krzysztofem Grabowskim (Dezerter)

22 sierpnia w Bibliotece Londynek zapraszamy na spotkanie autorskie zKrzysztofem Grabowskim, tekściarzem oraz muzykiem zespołu Dezerter!

To nie tylko okazja do spotkania z ikoną polskiego punk rocka, ale także dopogłębionej dyskusji na temat roli muzyki w społeczeństwie oraz wpływu punk rockana kulturę i życie. Pretekstem do spotkania jest ostatnia książka Grabowskiego"Przyjeżdżajcie, będzie super".

Projekt jest realizowany przez Fundację Nowa Sztuka WET MUSIC i stanowi część The Platformof Newly Created Transgressive Sounds, którego współtwórcami są również MÓZGFOUNDATION – Fundacja Muzyki Współczesnej i Form Interdyscyplinarych oraz FundacjaPolskiej Muzyki Kameralnej ART MINTAKA.

Projekt „Roz-dźwięk” nie tylko promuje kreatywną współpracę między artystami różnychdziedzin, ale także angażuje lokalną społeczność w działania kulturalne. To zaproszenie doeksploracji nowych dźwięków, do poznawania nowych obszarów artystycznych, a także inspiracjidla wszystkich, którzy pragną odkrywać nowe brzmienia i wyrażać się poprzez sztukę.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Bydgoszczy oraz gości z innych miejscowości do udziału wtej fascynującej kulturalnej przygodzie, która nie tylko ożywi to miejsce, ale także zapewniniezapomniane wrażenia podczas letnich miesięcy.

Więcej informacji o wydarzeniu

wetmusic.pl/rozdzwiek

facebook.com/nowasztukawetmusic

instagram.com/fundacjawetmusic/

Link do wydarzenia

ROZ-DŹWIĘK to cykl wydarzeń artystycznych, który jest częścią projektu The Platform of Newly Trangressive Sounds wpisanego do aplikacji Miasta Bydgoszczy w ramach ubiegania się o wejście do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO.

Projekt jest realizowany przez FundacjĘ Nowa Sztuka WET MUSIC i stanowi część The Platform of Newly Created Transgressive Sounds, którego współtwórcami są również MÓZG FOUNDATION – Fundacja Muzyki Współczesnej i Form Interdyscyplinarych oraz Fundacja Polskiej Muzyki Kameralnej ART MINTAKA.


Projekt realizowany ze środków programu Bydgoszcz Miasto Muzyki UNESCO.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

PROGRAM

15.06. godz. 19:00

Wernisaż wystawy plakatów

Dawid Ryski – Biblioteka Londynek, ul.Pomorska 80-86

Wystawa plenerowa: Londynek

29.06. godz. 17:00

Warsztaty dla dorosłych

„Zbuduj własną bitmaszynę”

Prowadzenie: Reverbrick - Pracownia Kreatywna R.Lab
-
Galeria Pleszynski Kobra, ul. Kościuszki 27

04.07. godz. 19:00
Spotkanie autorskie
Alex Freiheit (SIKSA)Prowadzenie: Jacek Skolimowski – Biblioteka Londynek, ul.Pomorska 80-86

20.07. godz. 21:00

Koncert Trupa Trupa you.Guru feat. Tomek Gadecki - Klub Mózg, ul. Parkowa 2

27.07. godz. 19:00

Wernisaż wystawy prac Beata 'Barrakuz' ŚliwiŃska – Biblioteka Londynek, ul. Pomorska 80-86 Wystawa plenerowa: Londynek

09.08. godz. 19:00

Zdarzenie dźwiękowe Qba Janicki / Adam Kempa / Mateusz Lubiewski / Grzegorz Pleszyński-
Galeria Pleszyński Kobra, ul. Kościuszki 27

10.08. godz. 10:00 - 13:00

Warsztaty twórczoŚci plastycznej dla dzieci – „Malujemy na Londynku” Prowadzenie: Iwona Żyburska – Biblioteka Londynek, ul. Pomorska 80-86

22.08. godz. 19:00

Spotkanie autorskie

Krzysztof Grabowski (Dezerter) Prowadzenie: Jacek Skolimowski – Biblioteka Londynek, ul.Pomorska 80-86

Kontakt

Artur Maćkowiak - 503 626 699, artur@wetmusic.pl

Małgorzata Dziemitko-Magrowska - 500 384 898, goosiadziem@gmail.com

Partnerzy

Miasto Bydgoszcz
Bydgoszcz Miasto Muzyki UNESCO
Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy
MÓZG FOUNDATION – Fundacja Muzyki Współczesnej i Form Interdyscyplinarnych Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy
Fundacja Polskiej Muzyki Kameralnej Art Mintaka
Lokalny Kolektyw NGO
The Platform of Newly Created Trangressive Sounds

︁ ︁
︁ ︁
Używamy cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.

Polityka prywatności

Jak wyłączyć cookies?

Zamknij